Medicstar poleca

Jaka jest odzież dla opiekuna medycznego? Odpowiadamy

Starzenie się społeczeństwa powoduje, że coraz bardziej potrzebni są nie tylko lekarze geriatrzy i pielęgniarki, ale także opiekunowie medyczni. Zawód opiekuna medycznego wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jest to osoba, która w profesjonalny sposób pomaga osobie chorej lub niesamodzielnej w zaspokojeniu jej podstawowych potrzeb życiowych. Do zakresu jego obowiązków należy rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów opiekuńczych pacjenta. Opiekun podejmuje kompleksową współpracę z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym, co oznacza, że wspiera personel medyczny podczas zabiegów pielęgnacyjnych. W związku z tym, odzież dla opiekuna medycznego powinna zapewniać odpowiedni komfort pracy oraz bezpieczeństwo – zarówno dla samej osoby wykonującej ten zawód, jak i dla jej podopiecznych. Jaki powinien być strój opiekuna medycznego? Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę podczas jej wyboru? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, nasz wpis jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury.

Strój opiekuna medycznego – z czego powinien się składać?

Opiekun medyczny każdego dnia ma kontakt z różnymi substancjami lub drobnoustrojami, przez co ich strój powinien zapewniać odpowiednią ochronę przed tego typu czynnikami. Dodatkowo, osoby, którymi się opiekuje, często mają obniżoną odporność, w związku z czym niezwykle istotne jest zachowanie jak największej sterylności otoczenia. Dlatego też osoby wykonujące ten zawód powinny posiadać specjalną odzież – opiekun medyczny, tak jak przedstawiciele zawodów medycznych – potrzebują specjalnych ubrań, które dotrzymają im kroku podczas codziennych wyzwań.

Koszulka  – jaką wybrać?

Koszulki dla opiekunów medycznych nie będą różnić się zbyt wiele od koszulek medycznych wybieranych przez lekarzy, pielęgniarki czy też fizjoterapeutów. T-shirt dla opiekuna medycznego mogą być dostępne w wielu fasonach, wzorach i kolorach, dzięki czemu każdy z łatwością wybierze idealny model dla siebie. Powinny one cechować się także odpowiednią funkcjonalnością – posiadanie kieszeni z pewnością ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków, związanych z zawodem opiekuna medycznego. Koszulka – w zależności od tego, jakich mamy pacjentów – mogą posiadać wzory lub być wykonane w jednolitym, stonowanym kolorze. W przypadku młodszych pacjentów wybór koszulek w różne wzory i pastelowe kolory z pewnością pomoże w budowaniu pozytywnej relacji. W przypadku osób starszych, jeśli chcemy podkreślić swój profesjonalizm, doskonałym wyborem będą koszulki w pastelowych, delikatnych kolorach, takich jak błękit lub róż. Dodatkowej elegancji dodadzą nam natomiast stroje w ciemniejszych odcieniach, takich jak granat lub bordo.

Odzież dla opiekuna medycznego – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Odzież dla opiekuna medycznego powinna odznaczać się przede wszystkim właściwym stopniem ochrony, wygodą użytkowania oraz trwałością. Podczas jej wyboru warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które znacząco wpłyną na komfort pracy.

  • Właściwy rozmiar

Jeśli chcemy wyglądać dobrze i mieć pełną swobodę ruchu, odzież dla opiekuna medycznego powinna posiadać odpowiedni rozmiar. Zbyt mała bluza czy spodnie medyczne będą tylko krępować ruchy, z kolei zbyt duże elementy garderoby zdeformują sylwetkę. Aby temu zapobiec, dokonaj dokładnych pomiarów swojego ciała. Mając przed oczami konkretne informacje, wybór odpowiedniego rozmiaru z pewnością nie będzie już stanowił żadnego problemu.

  • Materiał

Dokonując wyboru odzieży dla opiekunów medycznych, warto uwagę na rodzaj tkaniny, z której wykonano dany element stroju. Odzież medyczna najczęściej produkowana jest w tym momencie z mieszanki włókien naturalnych i syntetycznych – gwarantuje ona wówczas odpowiednią ochronę przed niekorzystnymi czynnikami i jednocześnie jest niezwykle przewiewna i wygodna. Wysokiej jakości materiał będzie także odporny na pranie w wysokich temperaturach oraz będzie prezentował się schludnie i estetycznie, niezależnie od okoliczności. Opiekun medyczny często musi wykonywać wiele czynności, które wymagają odpowiedniego zakresu ruchu. Dlatego też warto upewnić się, że wybrany przez nas strój zawiera domieszkę elastanu – dzięki temu będzie elastyczny i nie będzie krępował naszych ruchów.

  • Kolor i wzór

Odzież medyczna to nie tylko nudne, białe fartuchy, ale całe bogactwo spersonalizowanych elementów garderoby. Warto zmienić kolor uniformu, by nieco poprawić sobie nastrój, czy po to, by pójść za trendami. Każdy może dziś wybierać między różnymi kolorami, wzorami i fasonami. Warto dopasować je do naszych preferencji oraz charakteru pacjentów, którymi się zajmujemy.

Related Posts