Medicstar poleca

Prawidłowa postawa przy komputerze – zadbaj o swój kręgosłup

Współczesny tryb życia sprawia, że spora część z nas większość swojego dnia spędza w pozycji siedzącej. Konieczne dojazdy, praca przy biurku, spędzanie czasu wolnego w domu. Efektem siedzącego trybu życia i nieprawidłowej postawy ciała może być między innymi ból pleców oraz inne, związane z nim nieprzyjemne objawy. O tym jak ważna jest prawidłowa postawa przy komputerze można przekonać po spędzeniu przy biurku zaledwie kilku godzin. W celu zadbania o zdrowie warto zatem poznać kilka praktycznych porad, które pomogą w wyrobieniu zdrowych nawyków i stworzeniu dla siebie wygodnego miejsca pracy, dzięki któremu zadbamy o zachowanie kręgosłupa w dobrej formie. Jak powinna wyglądać prawidłowa postawa przy komputerze? Dlaczego jest tak istotna? W poniższym wpisie przygotowaliśmy odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury.

Prawidłowa postawa podczas pracy przy komputerze – wygoda i ergonomia

Kręgosłup stanowi podporę całego ciała – utrzymuje jego ciężar i zapewnia równowagę. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, niezależnie od jej typu, jest bardzo obciążające dla ciała, a w szczególności naszego kręgosłupa. Siedząc długo przy biurku narażamy nasze mięśnie na liczne napięcia. Obciążamy kark, ręce, barki i cały kręgosłup.  Dlatego może pojawić się ból tych miejsc, a to już niepokojący sygnał, że nasza pozycja przy komputerze nie jest prawidłowa. Gdy go zlekceważymy i dalej będziemy pracować, mimo odczuwanego dyskomfortu, z czasem możemy doprowadzić do zmian degeneracyjnych czy zapalnych w tym obrębie. Ergonomia pomaga określić, jaka powinna być prawidłowa postawa siedząca przy komputerze. Wbrew pozorom, nie jest to tylko utrzymywanie pleców prosto, ale również odpowiednia aranżacja przestrzeni. Prawidłowy układ sprzętu oraz zachowanie niezbędnych odległości pozwala na utrzymanie nóg, ramion oraz tułowia w zdrowej i bezpiecznej pozycji. Pozwoli to na rozluźnianie spiętych mięśni i w efekcie uniknięcie wielu dolegliwości bólowych związanych z długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji.

Prawidłowa postawa przy biurku – jak o nią zadbać?

Jaka powinna być prawidłowa postawa przed komputerem? W celu ustalenia naszych potrzeb, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak nasz wzrost, wysokość fotela, biura oraz kąt nachylenia monitora. Ramiona muszą wygodnie spoczywać na blacie biurka. Trzeba także uważać na pochylanie karku. Zdarza się to bardzo często, zwłaszcza jeśli monitor jest źle ustawiony. Wyświetlacz powinien być tak ustawiony, aby znajdował się przynajmniej 60 cm od twarzy. Jego górna krawędź powinna znajdować się na linii wzroku. Wyświetlacz warto także odchylić podnosząc nieco jego dolną krawędź. Dzięki temu zarówno kark, górny odcinek kręgosłupa, jak i oczy będą znacznie mniej obciążone podczas wykonywania pracy. Jeżeli mamy problem z ustaleniem i utrzymaniem optymalnej pozycji, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Specjalista nauczy nas tego jak wygląda prawidłowa postawa przy laptopie lub komputerze stacjonarnym – dzięki regularnemu jej stosowaniu już po kilku dniach będziemy mogli zauważyć efekty w postaci mniejszego napięcia mięśniowego, zaniku bólu głowy lub oczu. Prawidłowa postawa przy komputerze powinna być przyjmowana zawsze, gdy tylko sobie o tym przypomnimy. Bardzo istotne jest także robienie przerw w pracy – zmiana położenia kręgosłupa jest ważna sama w sobie, dlatego co jakiś czas powinniśmy na kilka minut odejść od stanowiska i wykonać np. krótki spacer lub delikatne ćwiczenia rozciągające. 

Prawidłowa postawa przy komputerze – jakie są normy BHP?

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy odnoszą się także do warunków pracy biurowej. Prawidłowa postawa przed komputerem jest bardzo ważna w zawodach biurowych, ponieważ spędzamy w tej pozycji od kilku do czasem nawet kilkunastu godzin dziennie. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa postawa przy komputerze z perspektywy BHP?

Przede wszystkim, powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość krzesła – powinna być ona tak wyregulowana, aby stawy kolanowe były zgięte pod kątem prostym. Plecy muszą być ułożone w taki sposób, by dawać wsparcie lędźwiom. Ważne jest także położenie klatki piersiowej – zbyt mocne wypchnięcie jej w przód może poskutkować bólem łopatek oraz mięśni karku. Pomocny w utrzymaniu prawidłowej postawy może okazać się ergonomiczny fotel biurowy, który będzie posiadał regulację wysokości i pochyłu a także odpowiednie wyprofilowanie, które wpłynie pozytywnie na ułożenie naszych pleców i kręgosłupa.

Wielu z nas zastanawia się jaka jest prawidłowa postawa przy komputerze dla dzieci – poruszone przez nas w tym wpisie aspekty odnoszą się także do najmłodszych. W przypadku naszych pociech warto jednak dbać o to, by czas spędzony w pozycji siedzącej był możliwie jak najkrótszy a dziecko miało zapewniona okazję do ruchu i ćwiczeń. Również w przypadku dorosłych w celu wzmocnienia kręgosłupa, należy włączyć ćwiczenia wzmacniające lub rozciągające – dzięki temu unikniemy zwyrodnień lub schorzeń kręgosłupa.