Medicstar poleca

Jak wybrać odpowiednią odzież medyczną dla pediatrów?

W zawodach medycznych niezwykle istotny jest nienaganny, schludny wygląd. Wpływa on nie tylko na postrzeganie lekarza lub pielęgniarki przez pacjentów, ale także na bezpieczeństwo, higienę i komfort pracy podczas wielogodzinnych dyżurów. Odzież medyczna zazwyczaj kojarzy się ze sterylnie białym fartuchem – jest to ponadczasowe rozwiązanie, które prezentuje się bardzo profesjonalnie. Jest jednak grupa pacjentów, do których należy podejść ze szczególną wrażliwością i świeżym spojrzeniem. Mowa oczywiście o dzieciach – najmłodsi pacjenci wymagają dużej uwagi pediatrów i specjalnych rozwiązań. Śnieżnobiałe fartuchy mogą u niektórych dzieci wzbudzać lęk i doprowadzać do niepotrzebnego stresu i napięcia w trakcie wizyty u pediatry. Jeżeli zastanawiasz się jaka odzież medyczna będzie odpowiednia dla lekarza pediatry, ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury.

Odzież medyczna dla pediatrów – jakie wymagania powinna spełniać?

Odzież medyczna damska i męska powinna spełniać szereg wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej odzieży jesteśmy w stanie zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażeń w placówkach medycznych. Stanowi ona także podstawowy element ochrony osobistej przed zagrożeniami, jakie mogą wiązać się z pracą w opiece medycznej. Odzież medyczna powinna być przede wszystkim łatwo rozpoznawalna dla pacjentów. Poza tym, musi cechować się wysoką funkcjonalnością, dzięki wyposażeniu w kieszenie oraz odpowiedniemu dopasowaniu do sylwetki. Na rynku obecna jest dostępnie odzież medyczna pochodząca od różnych producentów – warto jednak pamiętać, że powinna ona spełniać szereg ściśle uregulowanych prawnie wymagań.

Odzież medyczna damska i męska – nie tylko śnieżnobiały fartuch

Wizyta w przychodni lub szpitalu – tak jak wspominaliśmy – może stanowić dla małych pacjentów powód do niepokoju. Bolesne zastrzyki, obce osoby, złe samopoczucie – wszystkie te czynniki sprawiają, że dziecko w trakcie wizyty może być bardzo zestresowane i niezbyt chętne do współpracy z lekarzem lub pielęgniarką. Ważne jest zatem, by w gabinecie pediatrycznym stworzyć komfortowe warunki. Możemy w gabinecie rozstawić kilka zabawek, wyposażyć się w kolorowe naklejki, powiesić kolorowe obrazki. Warto jednak pomyśleć także o uatrakcyjnieniu swojego wizerunku. Śnieżnobiały lekarski fartuch może być zbyt poważny i wzbudzać w dzieciach lęk. Nowoczesna odzież medyczna dla pediatrów uwzględnia potrzeby najmłodszych pacjentów i – jak określają zgodnie pracownicy oddziałów pediatrycznych – jest rozwiązaniem genialnym w swojej prostocie. Kolorowe nadruki i wzorki sprawiają, że mali pacjenci skupiają swoją uwagę na bajkowych postaciach w fantazyjnych odcieniach. Wówczas przeprowadzenie badania lub wykonanie drobnego zabiegu schodzi na dalszy plan i sam jego proces przebiega o wiele sprawniej, ponieważ dziecko jest mniej zestresowane. Jeżeli zależy nam jednak na profesjonalnym wyglądzie, lub placówka, w której pracujemy wymaga formalnego ubioru, odzież medyczna dla pediatrów jest dostępna również w bardziej stonowanych kolorach – mowa tutaj zarówno o klasycznej bieli, jak i w odcieniach granatu lub błękitu.

Odzież medyczna męska i damska – nowe, wygodne rozwiązania

Fartuch to tylko jeden z niewielu dostępnych obecnie na rynku elementów odzieży medycznej. w szpitalach na oddziale pediatrycznym z pewnością potrzebny będzie specjalny fartuch ochronny, jednak w wielu placówkach obecnie stawia się na bardziej casualowy strój medyczny. Odzież medyczna może przybierać formę zestawienia w postaci bluzy medycznej i spodni medycznych. Odzież medyczna damska dostępna jest także w formach spódnicy medycznej, tuniki ze spodniami medycznymi lub sukienki medycznej. Różnorodność modeli pozwala na wybór odpowiednich elementów odzieży, w zależności od potrzeb danego lekarza lub pielęgniarki. W połączeniu z kolorowymi, zabawnymi wzorkami, odzież medyczna może zyskać nowy, przystępny dla najmłodszych pacjentów charakter. Dzięki mniej formalnym ubraniom, odzież medyczna pediatry już nigdy więcej nie będzie kojarzyć się dzieciom z nieprzyjemnymi chwilami i stresem w gabinecie medycznym. 

 Odzież medyczna dla pediatrów – o czym warto pamiętać?

Odzież medyczna – zarówno męska, jak i damska – powinna pięknie wyglądać, lecz jednocześnie spełniać różnorodne wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapewniać odpowiedni komfort podczas pracy. Podczas jej wyboru warto pamiętać o kilku istotnych aspektach. Jednym z podstawowych czynników wpływających na wygodę noszonych ubrań jest materiał, z którego odzież medyczna jest wykonana. Ze względu na konieczność częstego prania i intensywne użytkowanie, odzież medyczna najczęściej wykonana jest z mieszanek materiałów naturalnych i syntetycznych. Bluzy medyczne najczęściej dostępne są w trzech wariantach: z poliestrem z bawełną, tencelem lub streczem – zastosowanie domieszki sztucznych włókien sprawia, że odzież medyczna jest odporna na zagniecenia i dodatkowo zapewnia odpowiednią swobodę ruchu. Taka mieszanka bez problemu zniesie także częste pranie w wysokich temperaturach. Podczas zakupu odzieży medycznej warto zwrócić uwagę także na jakość wykonania szwów. Dobrze uszyta odzież medyczna powinna charakteryzować się równo wykończonym brzegiem i gęstym ściegiem – dzięki temu unikniemy zwisających nitek i prucia się materiału. Odzież medyczna damska i męska powinna także posiadać odpowiedni krój i rozmiar, które nie będą krępowały ruchów – warto dobrać zarówno fason jak i rozmiar stroju do swoich indywidualnych preferencji.

Odzież medyczna dla pediatrów – wprowadź odrobinę koloru do swojego gabinetu

Praca w opiece medycznej niesie ze sobą wiele wyzwań. Szczególnie istotny jest dobry kontakt z pacjentem. Potrzeby dzieci są jednak nieco inne od potrzeb dorosłych pacjentów. Kolorowa odzież medyczna dla pediatrów sprawi, że wizyta u lekarza przebiegnie w spokojnej, miłej atmosferze. Poza swoimi walorami estetycznymi, odzież medyczna dla pediatrów jest także niezwykle wygodna, dzięki czemu nawet długie godziny spędzone na dyżurze nie będą problemem.